Megyeri híd

Megyeri híd

Budapest, Megyeri híd

A 2008-ban átadott 1862 méter hosszú Megyeri híd az ország modernizációjának szimbóluma. Az ország második leghosszabb hídja tehermentesíti az átmenő forgalomtól a fővárost, és lehetővé teszi, hogy a gyalogosok és kerékpárosok is könnyeben jussanak át túlpartra a Duna fővárostól északra eső településeiről.

A Megyeri híd Budakalász és Újpest között húzódik, építési költsége 63 milliárd forint volt. A Szentendrei-Duna-ág felett acél gerendahíd, a Duna fő ága felett ferdekábeles acélhíd épült, az árterek és a sziget felett feszített vasbeton szerkezet került kialakításra. A Megyeri híd a pesti oldalon teljessé teszi az M0-ás körgyűrűt, melyet a következő években tovább folytatnak a budai oldalon.

Műszaki adatok szerint a Megyeri híd öt egymásba kapcsolódó hídszerkezet, amely áthidalja a Duna mindkét ágát, közrefogva a Szentendrei-szigetet. A legmagasabb pontja a pilléreknél eléri a 120 métert. A két pillér "A betűje" felső harmadában üvegezett látogatói központot is kialakítottak az érdeklődők számára. A híd aszfaltfelülete 2x2 sávos, leállósávval bővítve, amely nagyobb forgalom esetén lehetőséget biztosít még egy autósáv kialakítására, ennek azonban feltétele, hogy a környező utak is fogadni tudják a megnövekedett forgalmat. Déli oldalán gyalogutat, északi oldalára kerékpárutat alakítottak ki.

Megyeri híd építése

A Megyeri híd kivitelezése két és fél évig tartott, ami rövid időnek számít egy ilyen nagyságú híd építésénél. A híd építésének még 2006 februárjában kezdtek neki, az átadás pedig 2008 szeptember 30-án volt. Átadás előtt próbaterhelést is végeztek a Megyeri hídnon augusztus 22–24-ig, ekkor összesen 48, egyenként kb. 43 tonna össztömegű, homokkal megrakott teherautót engedtek a hídra. A híd próbaterhelése a bal parti (pesti) ártéri hidakkal augusztus 28-án fejeződött be, a műszaki átadás pedig augusztus 27-én volt. A kivitelezést az M0 Északi Duna-híd konzorcium végezte, amelyben a Hídépítő Zrt.-nek 60%-os, a Strabag Építő Zrt.-nek 40%-os részesedése volt. A konzorcium létesítményvezetője Windisch László volt.