A rövidlátás az egyik leggyakoribb szemproblémák közé tartozik. A myopiában szenvedők erős hunyorgással próbálnak javítani látásélességükön, a betegség latin neve is annyit tesz: pislogó. A rövidlátás a szemgolyó túl hosszú tengelyére vagy a szem fénytörési zavaraira vezethető vissza, de megesik, hogy a két probléma együtt jelentkezik. A törési myopiát sokszor a túl domború szaruhártya okozza, de előfordulhat a szemlencse alakváltozásával, elmozdulásával is. A vércukorszint ingadozása is kiválthat átmeneti rövidlátást. A tengely myopiát a szemgolyó túlzott növekedés okozza, ezt a fénytörési hibát sokszor a nagyszülőktől öröklik unokáik. A rövidlátók csak a közeli tárgyak, személyek képeit látják élesen, szemük nem kényszerül alkalmazkodásra, így a nem használt izmok gyengülnek, s ettől akár kifelé tartó kancsalság is kialakulhat.
A rövidlátás kezelésére, javítására több lehetőség is van, szemüveggel, kontaktlencsével korrigálható a látás, de léteznek különböző műtéti beavatkozások, köztük a lézeres korrekció. A beavatkozás olyan pacienseknek javasolt, akik nehezen viselik a kontaktlencsét, vagy foglalkozásuk miatt nem vehetik igénybe a látásjavításnak ezt a módját. Különböző szembetegségek esetén is megoldást jelenthet a rövidlátás lézeres műtéti korrekciója, de pszichés okokból adódó gondok is orvosolhatók a beavatkozással.
A szem törőerejének csökkentésére az excimer lézeres eljárás tökéletesen alkalmas, ilyenkor a szaruhártyát elvékonyítják, laposabbá teszik. A szem összdioptriájának megváltoztatása a szaruhártya törőerejének korrekciójával történik. A műtét helye könnyen hozzáférhető, s a szemben legnagyobb törőerővel rendelkezik. Az excimer lézeres kezelésnél a lézersugár elnyelődik a szaruhártya szöveteiben, felbontja a molekulák közötti kötéseket, majd elpárologtatja a felbontott anyagokat.
A néhány percig tartó operáció előtt a szemet cseppekkel érzéstelenítik, így a paciens semmilyen fájdalmat nem érez. A beavatkozás után fájdalomcsillapító cseppeket és kötést kap a beteg. Pár napig, a szaruhártya hámosodásáig kisebb fájdalom felléphet, az antibiotikumok szedésére egy hétig kerül sor, majd gyulladás-, és hegesedés gátló cseppekkel kezelik a szemet. A gyógyulás időszakában óvakodni kell a portól, kerülni kell a fertőzés lehetőségét, és az erős UV-sugárzást.
Az excimer lézeres beavatkozás azonban nem mindenkinek javasolt. 18 éves kor alatt, amikor még növekedésben van a szem, nem kerülhet sor a műtétre, akárcsak instabil fénytörési hiba, vagy kötőszöveti rendellenesség esetében. De a szaruhártya kóros állapota, a súlyos könnyhiány, vagy más krónikus betegség, például beállíthatatlan cukorbetegség, sebgyógyulási zavar is gátat szabhat a lézerrel történő operációnak.