A szembetegségek közül a távollátás az emberek mintegy felét érinti. Oka lehet a kisebb szemgolyó, melynek tengelye rövidebb, de gyengébb törőerő, például a laposabb szaruhártya vagy lencse is okozhatja a gondot, akárcsak korábbi műtét vagy baleset. Érdekesség, hogy születésünkkor átlagosan 2,4 dioptriás távollátással születünk, ám ez a szemgolyónk növekedésével egy éves korunkra jelentősen csökken, szemünk normál fénytörésűvé válik, de sok esetben megmarad a hypermetropia.
Nem is gondolnánk, hogy a fejfájások egy része is a távollátás következménye, mert hogy az ilyen emberek élesen lássanak, a sugárizom állandó összehúzására van szükségük, így a szem izmai szinte soha nincsenek nyugalomban, ellazult állapotban. De idős korban is kialakulhat távollátás, a lencse merevebbé válik, a sugártestest elfáradásával a szem éleslátási alkalmazkodása csökken.
A távollátás lézeres korrekciója esetén a szem elülső felszínét, vagyis a szaruhártyát úgy alakítják, hogy annak lapos felszíne domború legyen, "beleépítenek" egy domború lencsét. Ezzel nő a szaruhártya görbülete, a fénysugár a látóhártya síkjában fókuszálódik, így bizonyos tartományokban teljesen megszűnnek a látási problémák. A kezelési tartomány távollátóknál +6,0 dioptriáig terjed.
A műtét menete, akárcsak a rövidlátás lézeres javítása esetében, ugyanaz. A néhány percig tartó operáció előtt a szemet cseppekkel érzéstelenítik, így a paciens semmilyen fájdalmat nem érez. A beavatkozás után fájdalomcsillapító cseppeket és kötést kap a beteg. Pár napig, a szaruhártya hámosodásáig kisebb fájdalom felléphet, az antibiotikumok szedésére egy hétig kerül sor, majd gyulladás-, és hegesedés gátló cseppekkel kezelik a szemet. A gyógyulás időszakában óvakodni kell a portól, kerülni kell a fertőzés lehetőségét, és az erős UV-sugárzást.