Pannonhalma – Bencés főapátság

Pannonhalma – Bencés főapátság

9090 Pannonhalma, Vár 1.

A pannonhalmi főapátság a bencés rend első és legjelentősebb magyarországi monostora, amelyet 996-ban Géza nagyfejedelem alapított. Védőszentje a római kori Savaria-ban (ma Szombathely) született Szent Márton, aki később tours-i püspök lett. Az 1001-ből származó alapítólevél szerint a kolostor építését Szent István fejezte be, és gazdagon ellátta birtokokkal és kiváltságokkal is. A tűzvész által elpusztított épületegyüttes helyén 1137-ben épült új templom, amelynek maradványai még ma is láthatók. A jelenlegi templomot Urias apát 1224-ben emeltette ciszterci kolostorok mintájára, a gótikus kerengő pedig 1486-ban épült. A kolostor a XVI. századtól a török elleni végvárként működött. A török sereg többször elfoglalta, így a szerzetesek csak a kiűzésük után térhettek vissza lakhelyükre.

1669-re a kolostort rendbe hozták. A XVIII. században barokk átépítés történt, amelynek legszebb emléke az Athanasius Wittwer tervezte és a velencei Antonio Fossati által kifestett ebédlő. II. József rendeket eltörlő rendelete miatt a szerzeteseknek ismét el kellett hagyniuk a kolostort, s csak 15 év elteltével, 1801-ben térhettek oda vissza. A háromhajós templom legrégebbi része az altemplom, amely a kora gótika jegyeit viseli. A felső templom hajója az altemplommal egyidős, de a szentély és az oldalkápolna XV. századi. A déli hajóból nyílik a kerengőre a XIII. századi pompás kapuzat, a Porta speciosa. A templomtól északra áll a klasszicista stílusú könyvtár épülete, amelynek gyűjteményében középkori kéziratok, ősnyomtatványok is találhatók. A kolostor történetét, emlékeit és kincseit kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők.

A bencés Regula kívánatosnak találja, hogy a szerzetesek saját munkájukból éljenek meg. A monostorokban éppen ezért az imádság mellett nagy hangsúly fektetnek a munkára is. A magyar bencések korábban főleg föld- és szőlőművelésből éltek, 1950-től azonban "kényszerűségből" csak a tanítást tekinthették munkájuknak. A rendszerváltás óta azonban újra lehetőség nyílt arra, hogy a bencés monostorok hagyományának megfelelően a szerzetesek és az apátság új munkaterületeken is kipróbálhassák magukat. A szerzetesek által gyártott termékek között találunk likőröket, borokat, gyógyteákat, csokoládét, levendulát, szappant és CD-ket, amelyek az apátság boltjaiban megvásárolhatók.