Séta a Stájerházakhoz

Séta a Stájerházakhoz

A séta hossza: 4,6-7,0 km
Szükséges idő: 2,5-4 óra
Legnagyobb szintkülönbség: 280 m
Ajánlott felszerelés: utcai ruha, kényelmes cipő, sapka, fényképezőgép, távcső, személyi igazolvány.
Látnivalók: Hörmann-forrás, Stájerházak - Erdészeti Múzeum, arborétum, erdei ciklámen, fecsketárnics, fekete áfonya, foltos szalamandra.
Figyelem: A múzeumban belépőjegyet kell váltani. Pénzt vigyünk magunkkal!

Gépkocsival Kőszegen vagy Velemen keresztül közforgalmi úton jutunk a Hörmann-forrás melletti parkolóig. Itt találunk helyet gépkocsinknak és gyalog indulunk tovább az erdészeti úton a forrás felé. Útközben ősszel kék virágú fecsketárnics pompázik. A forrásnál töltsük meg kulacsunkat vízzel, majd válasszunk: a kék jelzés jóval rövidebb ösvényén, vagy az erdészeti úton ereszkedunk le a Stájerházakhoz. Utóbbi esetben ne felejtsünk el az első kereszteződésben balra kanyarodni, mert különben elkerüljük célunkat. Bükkerdőben sétálunk, az avarban sárga-fekete foltos szalamandrák járnak. Különösen párás, esős időben találkozhatunk nagyobb számban velük.

Míg elérjük a Stájerházakat, bizonyára feltűnik, milyen sötét, lágyszárú növényekben szegény az erdő. Az erdőt alkotó bükk fafaj sajátossága, hogy lombkoronája rendkívül zárt, nem engedi át a napfényt. Fény hiányában a fák alatt csak néhány árnyéktűrő növény képes megélni. Még a fák alsó ágai is elhalnak és lehullanak. A Stájerházakat Kőszeg városa építtette a 18. század végén Stájerországból hozatott erdészei számára. Hazánban ebben az időben kezdődött Mária Terézia Erdőrendtartása (erdőtörvénye) hatására a szakszerű erdőgazdálkodás. A festői környezetben lévő, másfélszáz éves erdők övezte házak egyikében Erdészeti Múzeum működik. Kövessük végig utunkat gépkocsinktól a végcélig a múzeum fogadószobájának dombortérképén! A házak mellett forrást és egy kis arborétumot találunk. Ennek érdekessége a díszes levelű szúrósfenyő, valamint a sárgán virágzó havasszépe. Ez a nálunk nem honos növény olyan jól érzi magát itt, hogy a környező erdőszéleket kivadult példányai is díszítik. Ha van időnk, visszafelé másik úton menjünk! Így láthatunk erdei cikláment, vagy csmegézhetünk a fekete áfonya terméséből.