A következőkben néhány könnyű sétára hívjuk a kedves látogatót a Kőszegi-hegység erdeibe és a hegyalja napsütötte domboldalaira. Túráinkat úgy állítottuk össze, hogy egy nagyszülőkkel, kisgyermekkel kiránduló család is kényelmesen végigjárhassa azokat és közben minél több csodát fedezhessen fel az Írottkő Natúrpark világából. Az útvonalak leírásánál kizárólag az Írottkő Natúrpark turistatérképén feltüntetett földrajzi neveket használtuk, megkönnyítve az eligazodást. Az említésre kerülő látnivalókat csak kedvcsinálónak szántuk, figyelmes szemlélődők sokkal több élménnyel gazdagodhatnak. Ne feledjük, sétáink során szigorúan őrzött természetvédelmi területen járunk, így hát mindent a szemnek, semmit a kéznek!
A séta hossza: 800 m
Szükséges idő: 30 perc
Legnagyobb szintkülönbség: 10 m
Ajánlott felszerelés: utcai ruha, kényelmes cipő, sapka, fényképezőgép, távcső, személyi igazolvány.
Látnivalók: bronzkori település teraszrendszere, Szent Vid-kápolna, római őrtorony alapjai.
Gépkocsival Velemen vagy Kőszegen át közforgalmi úton jutunk a kápolna melletti parkolóhoz. Innen gyalog indulunk tovább a kék kör jelzésen a kápolna felé. Sétánk során képzeljük el, hogy egy kúp alakú hegy oldalában kialakított teraszon járunk.
Ha jobbra lefelé nézünk, láthatjuk az alattunk lévő második teraszt is. Több ezer évvel ezelőtt, a bronzkorban élt ember alakította ki ezeket a teraszokat, melyek a történelem során hosszú ideig folyamatosan lakottak voltak. Utunk egyetlen emelkedőjén felkapaszkodva vessünk egy pillantást a láthatóan emberkéz által átbontott sziklagerincre. A szikla oldalában a természet létért folytatott küzdelmének megdöbbentő példáját láthatjuk: egy öreg bükkfát a sziklára fonódó györkérzettel. Elérve a kápolnát a Szent Vid-hegy legmagasabb pontjára jutunk. Nem véletlen, hogy a Római Birodalom idejében a kápolna előtt látható alapokon egy őrtorony állt. Innen védték azt a vízvezeték-rendszert, amely az egykori Savariát, a mai Szombathelyt látta el a Kőszegi-hegység vizével. A kápolna melletti lépcsősoron egy terasszal lejjebb ereszkedhetünk. Innen látható igazán az egykori település teraszrendszere. Régészek kutatóárkai közt visz utunk a gépkocsihoz.