A Szabadság térről a villanyrendőrrel ellátott útkereszteződés felé vesszük az irányt. Az átkelő sarkán láthatjuk a tér legrangosabb épületét, a Kapuváry-házat. A copf stílusú, vasrácsos erkélyes épület az építtető család címerét bemutató falsisakjával uralja a környezetét.
Kapuváry kanonok 1793-ban emelt palotáját később a város vásárolta meg, az egykori városházán ma magánirodák működnek. Miután átkeltünk a túlsó oldalra, érdemes visszapillantani a Kapuváry-házra és megnézni az oldalsó homlokzatot, ahol a város végvári múltat idéző kivont kardú lovast ábrázoló címere látható.
Az útkereszteződés túloldalán egy emeletes, szürke épület, az egykori Korona Szálló és Étterem húzódik. A XIX. század végén, XX. század elején ez volt a város legrangosabb és legelőkelőbb étterme. Falán Csikász Imre szobrászművész domborműve hirdeti, hogy 1848-ban itt szállt meg Petőfi Sándor, hazánk egyik legnevesebb költője.
Szemben magasodik Veszprém egyik legszebb épülete, a Megyeháza. Hatalmas tömbje betölti a teret. Érdemes figyelmesen szemügyre venni a kétemeletes neoreneszánsz palotát. A Megyeháza legdíszesebb része a korinthoszi oszlopokkal, az igazságszolgáltatást, közigazgatást, földművelést, ipart, kereskedelmet és a művészetet megszemélyesítő nőalakokkal tagolt középső rész. A homlokzat koronája a timpanon, benne az építés dátumával "1887", és a megye címerével. Az árkádos főbejárat mögött találhatjuk a korabeli kocsi- és gyalogoskapukat. Feltétlen menjünk be, és vessünk egy pillantást a kicsi, hangulatos belső udvarra! Az első emeleten található a Szent István királyról elkeresztelt, hatalmas üvegablakokkal ékesített nagyterem. Itt ülésezik a megyei közgyűlés, és az épületben működnek hivatalai. A Megyeházát egy keskeny, meredek utcácska választja el az egykori főispánlaktól. A II. világháborúig a főispán volt a megye vezetője, az ő számára emelték ezt az eklektikus épületet.
Mellette található a városi zeneiskola, a pénzügy-igazgatóságnak szánt XIX. századi palotában. Innen, ha az Erzsébet liget irányába nézünk, a lombok között a Laczkó Dezső Megyei Múzeum főépületét látjuk. A Medgyaszay István tervei alapján 1922-ben elkészült épület gyűjteményét a piarista szerzeteseknek, azon belül is a névadó Laczkó Dezső geográfus-tanárnak köszönhetjük. Az ő szobra áll a múzeum mellett.
Tőle alig karnyújtásnyira a Pula melletti Öcs község egyik kisnemesi házának pontos mása: a Bakonyi Ház. Igazi skanzen épület, benne a múlt század eleji falusi élet kellékeivel: szabadkéményes konyhával, fából faragott bútorokkal, sarokpados szobabelsővel. A belváros oázisa a liget, padjain szívesen üldögélnek a veszprémiek, leginkább a szomszédos egyetem diákjai.
Kanyarodjunk vissza az út irányába! Bal kéz felől láthatjuk a Kálvária dombot. Ez volt a középkori városrész, a Szent Miklós-szeg központja. Tetején állt a kereskedők védőszentjéről, Miklósról elnevezett templom, melynek ma már csak a romjai láthatók. A török háborúk után kálváriát építettek a helyén. Az évekkel ezelőtt kedvelt pihenőhelyet a közelmúltban felújították.
A dombbal szemben, az út túloldalán látható palotát a püspöki jószágigazgatóságnak építették. A Schmahl Henrik tervei alapján emelt, romantikus stílusjegyeket magán viselő eklektikus épület ma az Eötvös Károly Megyei Könyvtáré. Amint belépünk az épület udvarába, láthatjuk, hogy alaposan átépítették. A kilencvenes évek végén a romantikus belső részeket posztmodern jellegű acél üvegszerkezetű részekkel egészítették ki. A bejáratnál látható a névadó mellszobra. A könyvtárban internet használható, és itt működik az Európai Információs Pont veszprémi irodája.
A Színházkert az egykori hatalmas Püspökkert maradványa. A Püspökkert külső része zöldséges, gyümölcsös volt, a belső városi park, melynek legszebb látnivalója a Petőfi Színház. A népi motívumokat felsorakoztató szecesszió jegyében épült, 1908-ban avatták fel. A színház hátsó homlokzatán Nagy Sándor festőművész alkotása, a Csodaszarvas legendája díszíti. Ha visszasétálunk a színház bejáratához, felmegyünk a lépcsőn, megnézhetjük az Óvári Ferenc utcára néző gyönyörű üvegablakot, bár az élmény akkor teljes, ha belső világítás mellett, estefelé látjuk az utca túlsó oldaláról.
Innen pár lépés csak kiindulópontunk a Szabadság tér, balra fordulva viszont a Viadukt felé tarthatunk.